Jak pomóc dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne?

Umiejętności lokomotoryczne to ważna grupa umiejętności motorycznych, których dzieci zaczynają się uczyć już w bardzo wczesnym dzieciństwie. Chodzenie – to jeden z największych ze wszystkich kamieni milowych rozwoju fizycznego dla małych dzieci. Jednocześnie… jest też pierwszą umiejętnością lokomotoryczną. To właśnie podczas chodzenia i innych umiejętności lokomotorycznych, które za tym idą, stopy przenoszą ciało z jednego miejsca w drugie. 

Umiejętności lokomotoryczne są punktem wyjścia dla wielu zajęć sportowych i rekreacyjnych, od piłki nożnej po golf, taniec i nie tylko. Sprawdź, jak można pomóc dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne! 

Kiedy u dziecka rozwijają się umiejętności lokomotoryczne?

Większość dzieci uczy się chodzić w wieku około 1 roku, a biegać, skakać i skakać w wieku 2 lat. Zaczynają opanowywać bardziej złożone umiejętności galopowania, skakania, zjeżdżania i skakania w wieku około 3 lat. Właśnie wtedy zaczynają uczyć się tych umiejętności, zwłaszcza tych trudniejszych. Małe dzieci i przedszkolaki potrzebują wielu okazji, aby ćwiczyć te umiejętności ruchowe.

Co może być umiejętnością lokomotoryczną?

  • Bieganie,
  • Skakanie na jednej nodze,
  • Skoki w przód i w tył
  • Pomijanie przeszkód w trakcie biegu,
  • Chodzenie na jednej nodze, 
  • Ślizganie się,
  • Galopowanie, 
  • Wspinanie się.

Jak rozwijać umiejętności motoryczne?

Martwisz się o rozwój dziecka? Oto kilka metod na to, by rozwijać swoje dziecko fizycznie oraz umysłowo… i to jednocześnie! 

Zajęcia językowe dla dzieci – ale takie, na których nie ma stagnacji! 

Doskonałym sposobem, by rozwijać w dziecku zarówno umiejętności motoryczne, jak i sensoryczne oraz językowe jest nauka języka angielskiego dla najmłodszych. Warto wybrać renomowaną szkołę językową dla dzieci w Łodzi, czyli  Baby English Center. Tylko tutaj dostępne są autorskie metody nauczania języka angielskiego już dla kilkulatków! Tak, tak, 2 – 3-letnie dzieci mogą zacząć uczyć się języka angielskiego dla dzieci – sprawdź: https://babyenglishcenter.pl/oferta-nauki-jezyka-angielskiego-w-lodzi/angielskie-przedszkole-w-lodzi/

Wszystko dzieje się na podstawie pasji, chęci poznawczych dziecka. Nie ma stagnacji, więc dziecko rozwija się maksymalnie całościowo! 

Gry wyścigowe i skakanie

Jeśli jesteś w domu, spróbuj pokazać dziecku, jak skakać z miejsca na miejsce. Możecie też wspólnie policzyć, ile skoków Twoje dziecko może wykonać na jednej, a potem drugiej nodze. Pokaż jej, jak marsz może prowadzić do skakania z użyciem wysokich kolan.

Graj w gry wyścigowe i sporty wymagające biegania, takie jak piłka nożna. Niech twoje dziecko biegnie z myślą o celu: na przykład uratowanie jego ulubionego pluszaka przed rzekomo ryczącą rzeką (tak naprawdę dywanik w korytarzu).

Pozwól dziecku wskoczyć w miejsce, w którym zwykle nie jest to dozwolone, na przykład z łóżka w twoje ramiona. Wypróbuj mini trampolinę lub pokaż mu, jak może bezpiecznie skakać z lekko wyższej powierzchni.